Fizjoterapia jest wszędzie! - Protetyka i ortotyka



Tym razem postaram się przybliżyć Wam czym może zajmować się fizjoterapeuta pracujący wspólnie z ortotykami i protetykami. Niewykluczone, że część z Was pierwszy raz słyszy o kimś takim jak ortotyk lub protetyk, dlatego spieszę z wyjaśnieniem.

 

Ortotyka to nauka, która zajmuje się poprawą jakości życia poprzez zaopatrzenie ortopedyczne. Specjalistą tej dziedziny to właśnie ortotyk. Jest to osoba tworząca i dobierająca pacjentom ich indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne.[1] Możemy przez to rozumieć ortezy, aparaty, gorsety, stabilizatory, tutory, łuski, szyny, sznurówki, pasy, kołnierze oraz wkładki ortopedyczne.

 

Natomiast protetyka to trochę inna para kaloszy ;)

Protetyka  to  dziedzina wiedzy z pogranicza medycyny i techniki, zajmująca się uzupełnianiem ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy pomocy sztucznego materiału zastępczego[2] popularnie zwanego protezą.

Tym zajmuje się protetyk.

 

Skoro już wiemy czym jest protetyka i ortotyka, jak również czym zajmują się przedstawiciele tych dziedzin, możemy swobodnie przejść do roli fizjoterapeutów z nimi współpracujących. Nie będę już wyjaśniać kim jest fizjoterapeuta ponieważ to już raczej wiesz, drogi Czytelniku, natomiast jeśli nie, to zapraszam Cię do przeczytania pierwszego posta z tej serii.

Po zapoznaniu się z nim już wszystko powinno być jasne ;)

 

W kompetencjach zawodowych fizjoterapeuty leży m.in.[3]

- ocena potrzeb ortotycznych,

- ocena potrzeb zaopatrzenia protetycznego,

- zalecanie zapotrzebowania na wyroby medyczne niezbędne w procesie usprawniania, 

- dobór wyrobów medycznych takich jak np.: protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne.[4]

 

Oprócz oceny potrzeb orto- czy protetycznych, fizjoterapeuta ma też uprawnienia do nauki i ćwiczeń poprawiających swobodę w korzystaniu z ortez, protez czy innych wyrobów medycznych.

 

Jak widzisz Czytelniku, fizjoterapia jest wszędzie i w każdej dziedzinie pomaga jak może najlepiej, wszystko dla większego komfortu i dobra pacjenta. Jeśli chcesz zobaczyć gdzie jeszcze możesz wykorzystać swoje kompetencje jako fizjoterapeuta, lub gdzie fizjoterapeutów możesz spotkać, zapraszam Cię za tydzień, we wtorek z powrotem na naszego bloga. Wtedy pojawi się post rzucający światło na kolejną dziedzinę medycyny w której fizjoterapia znajduje swoje zastosowanie.

 

Autorem tekstu jest Weronika Zembrowska.

 

Bibliografia: 

  1. http://powerfizjo.pl/czym-jest-ortotyka/ 
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka 
  3. https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516/12298506/12433907/12433909/dokument289194.pdf 
  4. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zlecenia-na-wyroby-medyczne

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Medycyna fizykalna

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kinezyterapia