Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kinezyterapia
Prowadzący: dr. hab. n.med. Marta Woldańska-Okońska, dr. n.med. Anna Kubsik-Gidlewska, dr. n.med. Robert Klimkiewicz, mgr. Katarzyna Janczewska, lek. Adam Zdziechowski, mgr. Tomasz Nowakowski, dr. n.hum. Piotr Winczewski
Nazwa zakładu: Klinika Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej
Forma zajęć: Przez pierwsze dwa semestry zajęcia odbywały się stacjonarnie w Klinice Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej. W ostatnim semestrze zajęcia zostały przeprowadzone na platformie Microsoft Teams.
Obecny V rok miał zajęcia stacjonarne (wtedy jeszcze nie myślano nawet o Covidzie)
Zaliczenie przedmiotu: W
pierwszym semestrze na losowych zajęciach pojawiały się wejściówki, ale
nie wpływały na ocenę końcową. Podczas zajęć stacjonarnych oceną
końcowosemestralna była ocena z zaliczenia praktycznego- 3 zadania do
wykonania. Obejmowały cały materiał przerobiony na ćwiczeniach, więc
zależnie od semestru były to testy funkcjonalne, pomiary liniowe, pomiar
siły mięśniowej itp. Dodatkowo niektóre wykłady pojawiały się w formie
e-learningu. Należało wykonać 2-3 zadania, aby je zaliczyć. Przedmiot
zakończył się egzaminem (test jednokrotnego wyboru), który obejmował
zagadnienia ze wszystkich 3 semestrów (zarówno wykłady, jak i
seminaria).
Jedyną uwagą co do zaliczeń praktycznych
semestralnych jest to że w zależności od tego do kogo się trafi takie
pytania się dostaje. W moim odczuciu u jednego prowadzącego było
trudniej niż u innego, ale wynika to ze sposobu formułowania pytań,
który czasem bywa niejasny.
Opis: Wszystkie ćwiczenia stacjonarne zawierały część praktyczną, na którą zazwyczaj należy zabrać ubranie sportowe i buty na zmianę (przede wszystkim krótkie spodenki!). Przed zajęciami warto zaopatrzyć się w zwykły centymetr krawiecki i goniometr. Na ćwiczeniach nauczycie się wykonywać i analizować niektóre testy funkcjonalne, badać siłę mięśniową i zakres ruchów w stawach, dokonywać pomiarów linijnych kończyn, poznacie podstawy anatomii palpacyjnej. Nauczycie się również odróżniać ćwiczenia czynno-bierne wg Nowotnego od ćwiczeń czynno-biernych wg Zembatego oraz poszerzycie swoją wiedzę o wiele innych przydatnych zagadnień. W ostatnim semestrze, który dla mojej grupy odbył się już niestety zdalnie, mówiliśmy o wadach postawy, ćwiczeniach oddechowych, drenażu ułożeniowym, pionizacji pacjenta, a także o chodzie.
Odczucia: Według mnie nie jest to łatwy przedmiot, warto uczyć się na bieżąco. Warto również wyjaśniać wszystkie wątpliwości, gdy tylko się takowe pojawią. Prowadzący chętnie odpowiedzą, pomogą, wytłumaczą. Wiedza, którą zyskacie z pewnością przyda się w pracy z pacjentem (o czym przekonacie się już na pierwszych praktykach). Zaliczenia z kinezyterapii były według mnie jednymi z bardziej stresujących zaliczeń, do których miałam okazję przystąpić w ciągu 3 lat studiów, lecz zajęcia same w sobie wspominam bardzo dobrze.
Kinezyterapia jest dużym przedmiotem, jednym z najważniejszych, które przydadzą się Wam na wszystkich zajęciach klinicznych, adaptowanej aktywności fizycznej czy na praktykach. Prowadzący te zajęcia dobrze tłumaczą, ale nastawcie się że jest dużo nowych wiadomości i nie tak łatwo wszystko przyswoić w krótkim czasie. Jako studentka V roku proponuję Wam nabyć Kinezyterapię Zembatego i czytać materiał przed zajęciami. Na zajęciach prowadzący jeszcze raz przytoczy teorię, a Wy będziecie wiedzieli już co jest dla Was niejasne i o co zapytać. Ja wspominam zajęcia z uśmiechem (zwłaszcza że już zaliczyłam ten przedmiot).
KG IV rok, JM V rok
Komentarze
Prześlij komentarz