Fizjoterapia jest wszędzie!

    Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy serię wpisów mających na celu pokazanie na jak dużą skalę działa fizjoterapia. Chcielibyśmy pokazać Wam gdzie mogą pracować fizjoterapeuci, z czym możecie się do nich zgłosić i co może Wam dać wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym.

    Jednak zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu” dzisiaj przedstawimy Wam w dużym skrócie czym jest fizjoterapia, jak ją dzielimy oraz w jakich gałęziach medycyny możecie Nas (fizjoterapeutów) znaleźć. W kolejnych wpisach skupimy się na konkretnych dziedzinach fizjoterapii.

    Fizjoterapia jest integralną częścią obszaru nauk medycznych. Jest to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi, opartymi na różnych formach energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka, takich jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne.[1]

Podział fizjoterapii:
- Kinezyterapia (leczenie ruchem)
- Fizykoterapia (leczenie bodźcem)
- Masaż 

    Jak już pewnie zauważyliście w nazwie cyku fizjoterapia jest wszędzie! Fizjoterapeuci mogą pracować we wszelkich ośrodkach ochrony zdrowia, a więc w przychodniach, szpitalach, sanatoriach, domach opieki, ośrodkach rehabilitacyjnych lub prywatnych gabinetach. Ponadto fizjoterapeutów możecie znaleźć w klubach fitness, strefach spa&wellness lub gabinetach masażu. Jeśli chodzi o dziedziny fizjoterapii w których pracują fizjoterapeuci są to: ortopedia, neurologia i neurochirurgia, chirurgia (fizjoterapia przed- i pooperacyjna), uroginekologia (oddziały ginekologiczne i położnicze), pulmonologia (ośrodki rehabilitacji oddechowej), reumatologia, kardiologia, onkologia, geriatria i medycyna paliatywna, pediatria i neurologia dziecięca, fizjoterapia szczękowa, medycyna estetyczna (także dermatologia), sport (zarówno zawodowy jak i amatorski), treningi personalne oraz treningi korekcyjne. Ponadto fizjoterapeuci prowadzą terapie zajęciową, wykonują masaże, dobierają sprzęt ortopedyczny lub protezy a także zajmują się rehabilitacją osób niepełnosprawnych (również osób z problemami z narządem wzroku i słuchu). Wymieniliśmy tego naprawdę sporo, a to wciąż nie wszystko!

    Jak widzicie możliwości zawodowe fizjoterapeutów są bardzo zróżnicowane dzięki temu mamy wiele możliwości i technik aby pomagać pacjentom.

    Zawód fizjoterapeuty w znacznej mierze jest zawodem praktycznym i bez zajęć klinicznych trudno jest przygotować studentów do przyszłej pracy. [2] Dlatego, w świetle ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, studiowanie na kierunku fizjoterapia odbywa się tylko w trybie stacjonarnym na studiach jednolitych magisterskich trwających 5 lat.[3]

    Jeśli interesuje Cię jak wygląda praca fizjoterapeuty w poszczególnych gałęziach medycyny zaglądaj na naszego bloga. Postaramy się pokrótce przybliżyć specyfikę tego zawodu. 

 

 

Bibliografia:

1 - https://fizjoterapeuci.org/co-to-jest-fizjoterapia/

2 – A. Zembaty Kinezyterapia tom 1, wyd. Kasper 2002, str. 10-13

3  - http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001994/U/D20151994Lj.pdf

Komentarze

  1. Fizjoterapia jest dostępna i pomocna w wielu miejscach, od szpitali i przychodni, po domowe wizyty i teleporady.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie zgadzam się, że fizjoterapia jest teraz wszędzie. Ponadto jest to obszar który dynamicznie się rozwija i wdraża nowe rozwiązania, które pomagają pacjentom w lepszym funkcjonowaniu. Natknęłam się jakiś czas temu na piny fizjoterapia z oferty salubre.pl- podobno świetnie działa znosząc napięcie stresowe układu nerwowego. Mieliście okazje testować?

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno warto wziąć pod uwagę to, że pojawia się wiele miejsc, jeśli chodzi o fizjoterapię, gdzie można wykonać wiele zabiegów, rehabilitacji i terapii. Wiele osób też zaczyna zauważać, że taka fizjoterapia pozwala przynieść naprawdę dobre skutki w różnych chorobach stawków, kości i innych. Połączenie fizjoterapii i odpowiedniego leczenia przez lekarza często daje duże sukcesy. Jeśli chcecie sprawdzić, jakieś konkretne miejsca, to zwróćcie uwagę na ofertę www.kobi-med.pl .

    OdpowiedzUsuń
  4. Przy bólach pięty także warto się wybrać do rehabilitanta czy najpierw ortopeda? Nie wiem co to będzie za schorzenie, na https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/stopa/pieta-haglunda/ czytałam o pięcie Haglunda i objawy jak najbardziej się zgadzają, problem pojawił się właśnie po zmianie obuwia na lżejsze. I ból sam nie przechodzi.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Powtórka z fizykoterapii - Galwanizacja

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Medycyna fizykalna