Fizjoprzedmioty na Umedzie - Farmakologia w fizjoterapii


Osoba prowadząca: prof. dr hab. n. med, Ireneusz Majsterek, dr n. biol. Karolina Przybyłowska-Sygut, dr n. med. Anna Walczak, dr hab. n. biol. Tomasz Popławski, mgr Wioletta Rozpędek

Nazwa zakładu: Zakład Mikrobiologii i Biochemii Farmaceutycznej
 

Forma zajęć: Online (3 ćwiczenia i 3 wykłady)
 

Zaliczenie przedmiotu: Egzamin w sesji. Na ocenę końcową składały się punkty zdobyte na egzaminie oraz punkty zdobyte na ćwiczeniach – dwuosobowe zespoły występowały z prezentacją, za którą zdobywało się punkty (maksymalnie 6).

Opis: Przedmiot ten na moim roku składał się z 3 ćwiczeń w formie online, na których studenci występowali ze swoimi prezentacjami. Przed rozpoczęciem roku akademickiego dostaliśmy listę tematów, które będziemy omawiać na farmakologii. Wśród nich znalazły się leki stosowane w leczeniu bólu, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne czy opioidy, leki stosowane w leczeniu RZS oraz leki szczególnie bliskie nam, przyszłym fizjoterapeutom – wykorzystywane do inhalacji, jonoforezy czy kąpieli leczniczych. Pozostałe tematy dotyczyły leków miejscowo znieczulających, odkażających, zwiotczających mięśnie, stosowanych w leczeniu ran oraz suplementów diety dla sportowców i środków dopingowych. Po dobraniu się w grupy i wybraniu własnego tematu, dostaliśmy konspekt, w którym zawarte były szczegóły dotyczące treści naszych prezentacji. Każda z grup (najczęściej dwuosobowych) za swoje wystąpienie dostawała punkty, które doliczane były do punktów na egzaminie. Egzamin oprócz tematów z seminariów, obejmował również wiedzę z wykładów.

Odczucia: Według mnie farmakologia w fizjoterapii to jeden z ciekawszych przedmiotów na II roku. Forma poprowadzenia zajęć była dość specyficzna – z jednej strony, każdy miał szansę na zaprezentowanie swojej pracy na forum i sprawdzenie się w formie osoby wykładającej. Z drugiej jednak, prezentowanie tematów przez studentów nie zawsze pozwoliło na pełne zapoznanie się z tematem – czasami zdarzało się, że nie był on do końca wyczerpany. Na szczęście po każdym z wystąpień, Pani dr n. biol. Karolina Przybyłowska-Sygut, podsumowywała dany temat i wyraźnie zaznaczała, co jest szczególnie istotne i warte zapamiętania a czasem również – czego prezentujący nie zawarli w prezentacji i co należy poprawić oraz dopisać.


Farmakologia w fizjoterapii była więc przedmiotem, który wymagał umiejętności szukania informacji w różnych źródłach ale przede wszystkim – doskonalił umiejętność pracy w zespole oraz prezentowania jej na forum grupy. Mimo formy online, farmakologię wspominam bardzo dobrze.


NP, III



Komentarze

  1. Fizjoterapia to na pewno przyszłościowy kierunek, można po ukończeniu takich studiów podjąć ciekawą i bardzo satysfakcjonującą pracę. A zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże, mnóstwo pacjentów ma zalecone zabiegi fizjoterapeutyczne, w przebiegu leczenia różnych schorzeń.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Medycyna fizykalna

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kinezyterapia