Powtórka z fizykoterapii - Terapia kolorami
My, studenci fizjoterapii, spotykamy się z chromoterapią na zajęciach z Medycyny Fizykalnej w czasie zajęć dotyczących światłolecznictwa. Na zajęciach prowadzący mówią Nam jakie działanie mają poszczególne kolorowe filtry na organizm człowieka. Jednak nie spotkałam się z częstym używaniem koloroterapii jako środka rehabilitacyjnego. Najczęściej słyszy się o filtrze czerwonym i niebieskim, na co dzień używanych w wielu szpitalach i ośrodkach w lampach Sollux. W tym artykule przybliżę Wam działanie kolorów oraz metody wprowadzania kolorów do organizmu.
Według artykułu na Wikipedii terapia kolorami to jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na eksponowaniu zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy[1]. Koloroterapia była znana i praktykowana już w starożytności, m.in. w Egipcie, Grecji oraz w Azji: w Chinach, Indiach i Tybecie. Przez wieki używano wiedzy o kolorach do przywracania równowagi i harmonii w organizmie człowieka. W Polsce ciągle jest to dziedzina mało znana, choć od kilku lat coraz częściej interesują się nią zarówno psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, jak i przedstawiciele różnych dziedzin medycyny [2].
W zależności od zastosowanego koloru możemy w różny sposób działać na organizm. Niektóre kolory działają pobudzająco, inne uspokajająco. Kolory otaczają nas zewsząd. Zarówno kupując ubrania, jak i stawiając dom zwracamy uwagę na kolory i wybieramy takie, które nam odpowiadają. Nie zawsze mając świadomość co dany kolor może sprawić. Poniżej przedstawiam terapeutyczne i symboliczne znaczenie wybranych kolorów.
KOLOR ZIELONY powoduje wzmożenie koncentracji i ułatwia percepcję zmysłową, jest jednym z najbardziej neutralnych kolorów, ma właściwości uspokajające, można za jego pomocą wprowadzić atmosferę spokoju i relaksacji. Zielony to kolor odświeżający, kojący nerwy, przywracający spokój i wyciszenie; łagodzi odczuwanie strachu i minimalizuje szok doznawany w sytuacjach traumatycznych, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa [2].
Filtr zielony reguluje czynność mózgu, pobudza przyrost tkanki mięśniowej i łącznej. Pobudza działanie przysadki mózgowej. Filtr ten ma działanie antyseptyczne i dezynfekujące [3].
KOLOR NIEBIESKI to kolor ochładzający mający silne właściwości uspokajające i relaksujące. Wzmacnia koncentrację, zwiększa siłę ekspresji i daje poczucie bezpieczeństwa[2].
Filtr niebieski działa przeciwświądowo, napotnie, obniża temperaturę i hamuje procesy zapalne a także pobudza szyszynkę [3].
KOLOR CZERWONY to kolor najbardziej ogrzewający, pobudzający i dodający energii. Z jego pomocą możemy wyzwalać procesy myślowe, aktywność twórczą, wzmacniać zmysły i odczuwanie. Kolor ten jest pomocny w leczeniu depresji [2].
Światło czerwone i purpurowe wywiera pobudzający wpływ na psychikę człowieka. Pobudza czynność gruczołów płciowych i zwiększa popęd płciowy. Innym działaniem światła w tym kolorze są: przekrwienie skóry i tkanek głębiej położonych, przyspieszenie wchłaniania wysięku w stawach, opłucnej i otrzewnej, łagodzi podrażnienia skóry występujące w przebiegu niektórych chorób zakaźnych. Często filtr czerwony stosuje się także w bólach mięśniowych [3].
KOLOR ŻÓŁTY stymuluje pracę mózgu, sprzyja staranności wykonywanej pracy, inspiruje, ułatwia przyswajanie informacji, wzmacnia procesy logicznego myślenia, zwiększa otwartość, bystrość i wnikliwość umysłu. Za jego pomocą możemy likwidować odrętwienie. Jest pomocny w zwalczaniu melancholii i apatii[2].
Filtr żółtozielony działa na czuciowy i ruchowy system nerwowy. Pobudza układ limfatyczny, działa na układ trawienny - działa przeczyszczająco. Filtr ten w koloroterapii reguluje pracę śledziony, działa przeciw pasożytom i robakom [3].
KOLOR POMARAŃCZOWY regeneruje, ożywia, ogrzewa, pobudza łagodniej niż kolor czerwony. Jest to kolor siły i energii twórczej, odwagi, optymizmu oraz witalności.Jest pomocny w zwalczaniu melancholii, apatii, zniechęcenia, smutku, paraliżu myślowego, utraty witalności [2].
Filtr pomarańczowy działa na system oddechowy, pobudza tarczycę, przyspiesza gojenie owrzodzeń żylakowych. U kobiet karmiących pobudza gruczoły mleczne (produkcję mleka). Dodatkowo pobudza żołądek, ułatwia wymioty po zjedzeniu szkodliwych potraw, pomaga przy wzdęciach [3].
FILTR PURPUROWY hamuje aktywność nerek i nadnerczy; zmniejsza wrażliwość na ból; działa odprężająco; ułatwia zasypianie; działa na serce i układ krążenia; obniża ciśnienie tętnicze krwi; rozszerza naczynia. Przy nadaktywności działa stabilizująco na popęd płciowy [3].
To nie wszystkie kolory, ale nie będziemy wszystkich wymieniać. Tym wpisem chcieliśmy tylko zwrócić Waszą uwagę, że na rynku można znaleźć więcej niż dwa kolory filtrów stosowanych w lampach Sollux a także pokazać Wam że to jakimi kolorami się otaczacie ma wpływ na Wasz organizm.
Chromoterapia (lub jej elementy) może być prowadzona na zajęciach w przedszkolu, szkole, na zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych w szpitalu, sanatorium, w domu pomocy społecznej. Jej głównym celem jest wspomaganie i potęgowanie zdrowia, może mieć formę zajęć indywidualnych lub grupowych [2].
Najbardziej efektywnymi metodami wprowadzania kolorów do organizmu są:
- otaczanie się kolorami: ścian (tapet), zasłon, mebli, przedmiotów dekoracyjnych, noszenie ubrań, dodatków o potrzebnych barwach,
- spożywanie żywności związanej z daną barwą,
- naświetlanie barwnymi filtrami
- oddychanie wyobrażonym kolorem,
- wizualizowanie kolorów [2]
Autorem tekstu jest Julia Michalak.
Bibliografia:
Bibliografia:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Koloroterapia
- Krystyna Moczia, Joanna Godawa Malowane słowem, gestem, oddechem... czyli koloroterapia na zajęciach terapeutyczno-rewalidacyjnych Chowanna 1, 97-107 2009
- A. Straburzyńska - Lupa, G. Straburzyński Fizjoterapia z elementami klinicznymi Tom 1 PZWL 2008
Źródła grafik - google grafika
Komentarze
Prześlij komentarz