Fizjoterapia jest wszędzie! - Sanatoria

 

Witajcie!
    W dzisiejszym wpisie chcemy Wam opowiedzieć o tym co może robić fizjoterapeuta pracujący w sanatorium oraz jaka jest droga, którą pokonuje pacjent, aby dostać się na leczenie sanatoryjne.

    Zacznijmy może od tego czym jest sanatorium. Według definicji sanatorium to zakład lecznictwa uzdrowiskowego wykorzystujący walory rekreacyjne, przyrodnicze i naturalne, takie jak: wody mineralne, wody termalne, borowina, ozon, radon, sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne środowiska wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka[1].

    Sanatoria znajdują się zazwyczaj nad morzem, w górach, na nizinach lub nad jeziorami. W Polsce obiekty sanatoryjne znajdują się aż w 121 miastach! Sanatoria mają różne profile leczenia. Są to m.in.: alergologia, neurologia, onkologia, urologia, ginekologia, kardiologia, okulistyka czy reumatologia. W ośrodkach takich możemy leczyć także wybrane choroby układu pokarmowego, oddechowego czy narządu ruchu[2].



    A jakie zabiegi możemy wykonać w sanatoriach? Jest ich na prawdę wiele. Od fizykoterapii przez hydroterapię, inhalacje, kinezyterapię, aż po masaże i bioenergoterapię[2].

    Jak dostać się do sanatorium? Do sanatorium możemy się dostać prywatnie (odpłatnie) lub bezpłatnie kiedy mamy skierowanie od KRUSu, ZUSu (w ramach prewencji rentowej) lub NFZ – czyli od lekarza pierwszego kontaktu. Wytłumaczymy to krok po kroku na przykładzie skierowania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

  1. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz rodzinny na podstawie wywiadu i stanu zdrowia pacjenta. 
  2. Wypełnione skierowanie zostaje przekazane do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ przez lekarza lub pacjenta, gdzie zostaje zarejestrowane. 
  3. Po zarejestrowaniu skierowania w oddziale NFZ dokument podlega ocenie przez lekarza specjalistę z zakresu balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej pod kątem zasadności leczenia oraz określeniu rodzaju i miejsca leczenia uzdrowiskowego.  
  4. W razie odmowy pacjent dostaje negatywną decyzję na piśmie i nie może się od niej odwołać. W przypadku pozytywnej decyzji pacjent dostaje w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ zawiadomienie o przyznaniu leczenia wraz ze wskazaniem zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego pacjent dostaje informacje gdzie i kiedy ma się stawić[2].

    Istnieje możliwość sprawdzania informacji o stanie weryfikacji przez oddział wojewódzki NFZ skierowania na leczenie uzdrowiskowe wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu. Poprzez wpisanie numeru skierowania do udostępnionej przez NFZ "Przeglądarki skierowań na leczenie uzdrowiskowe" pacjent ma możliwość "podglądu" informacji m.in. o bieżącym statusie skierowania, dacie wpływu do NFZ, zalecanym rodzaju i profilu leczenia, przypisanym numerze w kolejce czy też wyznaczonym terminie leczenia[2].
 

    Podczas pobytu w sanatorium pacjent nie ponosi kosztów zabiegów, z których korzysta w ramach leczenia uzdrowiskowego. Jedynym wydatkiem dla kuracjusza stają się koszty zakwaterowania i wyżywienia, których wysokość jest odgórnie określona przez Ministra Zdrowia. W zależności od terminu pobytu (tzw. sezon rozliczeniowy) oraz standardu, na który decyduje się kuracjusz, ceny za jeden dzień pobytu są różne. W przypadku skierowania od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pacjent nie ponosi także kosztu transportu z miejsca zamieszkania do miejsca leczenia uzdrowiskowego[2].

    Działalność lecznicza w poszczególnych uzdrowiskach prowadzona powinna być zgodnie z ich kierunkiem (profilem) leczniczym. Profil leczniczy uzdrowiska oznacza specjalizowane się w leczeniu określonych grup chorobowych. Najczęstszym realizowanym kierunkiem leczniczym w polskich uzdrowiskach są choroby reumatyczne (ponad 30 uzdrowisk), a także choroby ortopedyczno-urazowe (ponad 20 uzdrowisk). Z kolei do średnio rozpowszechnionych w uzdrowiskach profili leczniczych należą: kardiologia, choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, a także choroby układu nerwowego (po ok. 15 uzdrowisk).[3]

    Fizjoterapeuta pracujący w Ośrodku Uzdrowiskowym wykonuje zabiegi, które pacjenci mają wyznaczone na skierowaniu. W zależności od lokalizacji Uzdrowiska i jego profilu fizjoterapeuta może wykonywać zabiegi takie jak: bioptron, jonoforeza, okłady borowinowe, ultradźwięki, zabiegi z zakresu elektroterapii np. TENS czy galwanizacja. Z zakresu hydroterapii w Sanatoriach stosuje się bicze szkockie, masaże podwodne, kąpiele solankowe, perełkowe, mineralne, borowinowe i inne. Pacjenci z problemami oddechowymi mogą skorzystać z inhalacji indywidualnych, solankowych i zbiorowych[2].

Czy są jeszcze jakieś pytania co do tego tematu? Jeśli tak zostawcie je w komentarzach!



Autorem tekstu jest Julia Michalak.

Bibliografia: 
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sanatorium 
  2. https://www.sanatoria.com.pl/profile-leczenia.html 
  3. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/wykonywanie-zawodu-fizjoterapeuty-w-uzdrowisku


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Medycyna fizykalna

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kinezyterapia