Fizjoterapia jest wszędzie! - Pulmonologia
Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić czym charakteryzuje się fizjoterapia skupiona na układzie oddechowym. W czym może nam pomóc fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji pulmonologicznej? Jakie choroby są wskazaniem do tego typu rehabilitacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule ;)
Czym jest rehabilitacja pulmonologiczna?
Rehabilitacja pulmonologiczna to kompleksowe, wielospecjalistyczne działanie, które połączone z indywidualnym planem leczenia zmniejsza zaburzenia chorobowe, poprawia sprawność fizyczną, stan psychiczny, stan funkcjonalny i sytuację społeczną oraz jakość życia osoby z chorobą zaburzającą czynność układu oddechowego[2]. Rehabilitacja pulmonologiczna to badanie i edukacja chorego, postępowanie fizjoterapeutyczne, wsparcie psychospołeczne oraz obserwacja[6]. W niektórych krajach fizjoterapia oddechowa jest jedną z trzech najważniejszych dziedzin, w innych jest nadal niedoceniana. Tradycyjnie kojarzy się ją z technikami oczyszczania drzewa oskrzelowego, drenażem ułożeniowym, czy ćwiczeniami oddechowymi. Jednakże te metody stanowią jedynie fragmentaryczny zakres działania terapeutycznego, a fizjoterapia oddechowa to znacznie więcej![1]
Dla kogo jest rehabilitacja pulmonologiczna?
Fizjoterapeuci specjalizujący się w tej dziedzinie zajmują się pracą m.in. z pacjentami torakochirurgicznymi, osobami z chorobami nerwowo-mięśniowymi, z dysfunkcją kaszlu i zaburzeniami wentylacji, z wysokim uszkodzeniem rdzenia kręgowego, z zaburzeniami wentylacji w zaostrzeniach chorób przewlekłych, z pacjentami wentylowanymi na oddziałach intensywnej terapii, z pacjentami hospitalizowanymi z powodu ostrego przebiegu infekcji płuc/oskrzeli w różnym wieku, włączając dzieci. Fizjoterapeuci pełnią również ważną funkcję w pracy z pacjentami z zaburzeniami czynnościowymi układu oddechowego, np. syndromem hiperwentylacji czy hipowentylacji w zaawansowanej otyłości. Nie do przeceniania jest także fizjoterapia oddechowa prowadzona wśród noworodków z zaburzeniami oddechowymi[1].
Wskazaniami do rehabilitacji pulmonologicznej są:
- Choroby obturacyjne (np. POChP, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc, astma, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, zarostowe zapalenie oskrzelików)
- Choroby restrykcyjne (np. włóknienie płuc, choroby zawodowe lub uwarunkowane czynnikami środowiskowymi, sarkoidoza)
- Choroby opłucnej (np. wysiękowe zapalenie opłucnej)
- Choroby ściany klatki piersiowej (np. kifoskolioza, klatka piersiowa lejkowata, ZZSK
- Choroby nerwowo-mięśniowe (np. stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, zaburzenia czynności przepony, zespół po przebytym zapaleniu rogów przednich, choroba Parkinsona)
- Inne (rak płuca-łącznie z opieką paliatywną, pierwotne nadciśnienie płucne, stany po operacjach torakochirurgicznych, stany przed przeszczepem płuc i po nim, znaczna otyłość, obturacyjny bezdech podczas snu, uzależnienie od respiratora)
- Rehabilitacja dzieci ze schorzeniami układu oddechowego[6]
Program rehabilitacji oddechowej
Rehabilitacja jest skuteczna, jeżeli istnieją ścisła współpraca i porozumienie pomiędzy chorym i jego najbliższymi a członkami wielospecjalistycznego zespołu rehabilitacyjnego. Program usprawniania musi być dobierany indywidualnie do potrzeb chorego i weryfikowany podczas procesu leczenia[6]. Przed rozpoczęciem programu należy przeprowadzić ocenę, aby określić potrzeby pacjenta i indywidualne okoliczności[3]. Programy rehabilitacyjne powinny być prowadzone przez wielodyscyplinarny zespół: pielęgniarki pracujące z pacjentami z chorobami układu oddechowego, fizjoterapeuci, lekarze pulmonolodzy, dietetycy. Programy te mogą być prowadzone w szpitalu, ambulatoryjnie i w warunkach domowych, jednak sesje edukacyjne oraz ćwiczenia są zazwyczaj prowadzone w grupach 5-10-osobowych[4]. Skuteczne programy powinny trwać co najmniej 2 miesiące, a im dłużej są kontynuowane, tym większa jest ich skuteczność.
Przed rozpoczęciem programu rehabilitacyjnego i po jego zakończeniu należy dokładnie zbadać chorego, aby indywidualnie ocenić wyniki terapii oraz określić kierunki dalszego postępowania. Istotną rolę odgrywają tu: badanie fizykalne, spirometria, testy odwracalności obturacji, test tolerancji wysiłku, kwestionariusze oceniające ogólny stan zdrowia i wpływ odczuwanej duszności, ocena siły mięśni wdechowych i wydechowych, mięśni kończyn dolnych, np. mięśnia czworogłowego uda. Badanie przedmiotowe i podmiotowe oraz spirometria są ważne dla ustalenia stanu wyjściowego i kwalifikacji do rehabilitacji oddechowej, ale nie do oceny efektów. Wydolność wysiłkową, ogólny stan zdrowia oraz siłę mięśniową ocenia się, porównując wskaźniki początkowe i końcowe. Po okresie wstępnym ćwiczenia wykonuje się w czasie 10-45 min w sesjach 2-3 razy w tygodniu.
W okresie początkowym intensywność ćwiczeń powinna odpowiadać 50% maksymalnego zużycia tlenu ocenianego indywidualnie. Docelowo zakłada się ćwiczenia, wiążące się z maksymalnym tolerowanym wysiłkiem. Program terapii ustala fizjoterapeuta. Zaleca się ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia zmniejszające napięcie klatki piersiowej, ćwiczenia krótkiego wdechu przez nos i długiego wydechu przez usta, ćwiczenia wspomagające wydech, ćwiczenia przepony i mięśni brzucha. Nie określono jeszcze optymalnej długości trwania programu rehabilitacyjnego, jednak najczęściej obecnie stosowane programy trwają od 4 do 10 tygodni[4].
Cele fizjoterapii pulmonologicznej
Głównymi celami fizjoterapii układu oddechowego są:
- zwiększenie wentylacji płuc poprzez poprawienie drożności dróg oddechowych oraz zwiększanie ilości powietrza efektywnie uczestniczącego w wymianie gazowej w pęcherzykach płucnych (np. poprzez usuwanie wydzieliny z oskrzeli lub ich rozszerzenie i stosowanie odpowiedniego sposobu oddychania zwiększającego objętość powietrza wdychanego i wydychanego);
- ułatwienie leczenia zaburzeń oddychania związanych z utratą powietrzności lub niedostateczną wentylacją w określonych obszarach płuc (np. w przypadku odmy opłucnowej, zapalenia płuc, zniekształceń klatki piersiowej);
- zapobieganie powikłaniom związanym z niedostateczną wentylacją płuc (niedodma, zapalenie płuc);
- zmniejszanie pracy oddechowej i zwiększanie wydolności oddechowej w czasie podejmowania wysiłków fizycznych;
- zmniejszanie objawów związanych z chorobami płuc (duszność, szybkie męczenie się, kaszel) i zwiększanie komfortu oddychania[5].
Cele szczegółowe zależą od indywidualnych potrzeb chorego wynikających z rodzaju i przebiegu choroby oraz jego sytuacji psychospołecznej i osobistych preferencji. Mogą to być m.in.:
- nauczenie samodzielnego stosowania metod toalety drzewa oskrzelowego;
- nauczenie podejmowania wysiłków fizycznych w warunkach nasilonej niewydolności oddechowej i stosowania przewlekłej tlenoterapii;
- zmniejszenie zaburzeń związanych z chorobami współistniejącymi (np. z cukrzycą, chorobami układu krążenia, chorobami układu nerwowego i mięśni);
- przeciwdziałanie działaniom niepożądanym przewlekłego leczenia kortykosteroidami;
- uzyskanie pozytywnych zmian budowy ciała – normalizacja masy ciała i zwiększenie beztłuszczowej masy ciała;
- zmniejszenie stresu spowodowanego zaostrzeniami przebiegu choroby;
- włączania rodzin w opiekę nad pacjentem;
- organizowanie współpracy i wzajemnego wsparcia w grupach chorych o podobnych problemach zdrowotnych (np. kluby chorych z POChP, z astmą oskrzelową)[5].
Korzyści ze stosowania rehabilitacji pulmonologicznej
Do korzyści wynikających z rehabilitacji pulmonologicznej możemy zaliczyć:
- zmniejszenie liczby hospitalizacji i zapotrzebowania na pomoc medyczną,
- poprawa jakości życia,
- zmniejszenie nasilenia objawów (np. duszności),
- zmniejszenie zaburzeń psychospołecznych (niepokoju, depresji, zwiększenie samodzielności),
- poprawa tolerancji wysiłku i wydolności fizycznej,
- możliwość powrotu chorych do pracy,
- zwiększenie zakresu wykonywania codziennych czynności,
- wydłużenie czasu przeżycia chorych stosujących tlenoterapię[6].
Metody wykorzystywane w fizjoterapii pulmonologicznej
Stosując rehabilitację pulmonologiczną wykorzystuje się różne metody z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i wiele innych. Poniżej kilka przykładów z nich:
Drenaż ułożeniowy - polega on na przyjmowaniu przez chorego z chorobą płuc takiej pozycji, aby dany odcinek dróg oddechowych znajdował się powyżej tzw. wnęki płuca, co powoduje, że wydzielina zalegająca w chorej części płuc może swobodnie spływać w wyniku działania siły grawitacji z małych oskrzeli do dużych i dalej do tchawicy, skąd jest wykrztuszana[7].
Techniki efektywnego kaszlu - chory powinien wykonywać głęboki wdech nosem, a następnie wydłużony wydech z kilkoma głębokimi odruchami kaszlowymi. W efekcie powoduje to mechaniczne przesuwanie wydzieliny w kierunku większych oskrzeli, tchawicy i górnych dróg oddechowych[6].
Oklepywanie klatki piersiowej - najczęściej wykonywane ręką (jedną lub dwoma, równocześnie lub naprzemiennie) przez fizjoterapeutę. Ręka jest ułożona w „łódeczkę”. Zabieg wykonuje się w kierunku od podstawy do szczytu płuca[7].
Sprężynowanie klatki piersiowej - zabieg ten polega na uciśnięciu klatki piersiowej w czasie wydechu i nagłym zwolnieniu ucisku w momencie rozpoczęcia wdechu[7].
Wibracja klatki piersiowej - uzupełnieniem wibracji klatki piersiowej jest czynna wibracja oskrzeli, uzyskiwana za pomocą specjalnego aparatu[7].
Masaż - celem masażu jest uruchomienie klatki piersiowej i ułatwienie oddychania, a szczególnie wydechu. Wykonujemy masaż rozluźniający napięcia mięśniowe w obrębie grzbietu i klatki piersiowej. W masażu stosujemy: głaskania, rozcierania, ugniatania podłużne i delikatne roztrząsania[6].
Metody relaksacji, np. metoda Jacobsona oraz trening autogenny Schultza
Ćwiczenia z elementami jogi, czyli specyficzne układy ćwiczeń rozciągających z czynnością układu oddechowego[6].
Aerozoloterapia - stosując leki rozszerzające oskrzela, rozrzedzające wydzielinę oskrzelową, działające przeciwskurczowo, o działaniu przeciwzapalnym.
Autorem tekstu jest Gabriela Frączyk.
Bibliografia:
- Agnieszka Lewko, Anna Pyszora „Respiratory physiotherapy – it is more than breathing exercises and expectoration” Biuletyn Krajowej Izby Fizjoterapeutów „Głos Fizjoterapeuty”
- Rehabilitacja pulmonologiczna | Rehabilitacja - Medycyna Praktyczna dla pacjentów (mp.pl)
- pl_pulmonary rehab.pdf (europeanlung.org) „Rehabilitacja oddechowa u dorosłych” European Lung Foundation
- J. Kuciel-Lewandowska , M. Paprocka-Borowicz , A. Hawrylak , B. Ratajczak, „Miejsce fizjoterapii w pulmonologii”
- Fizjoterapia układu oddechowego | Rehabilitacja - Medycyna Praktyczna dla pacjentów (mp.pl)
- M. Paprocka-Borowicz, I. Demczyszak, J. Kuciel-Lewandowska „Fizjoterapia w chorobach układu oddechowego”
- Rehabilitacja w chorobach układu oddechowego | Pulmonologia - Medycyna Praktyczna dla pacjentów (mp.pl)
Komentarze
Prześlij komentarz