Fizjoterapia jest wszędzie! - Medycyna estetyczna
Fizjoterapia i medycyna estetyczna? Albo fizjoterapia estetyczna? Spotkałeś się z czymś takim? Czy to w ogóle ma coś wspólnego? Otóż tak! I to wiele…
Fizjoterapeuta w gabinecie medycyny estetycznej?
Nie wiem, czy wiecie, ale w niektórych gabinetach medycyny estetycznej pracują fizjoterapeuci. Jaką pracę mogą tam wykonywać? To przede wszystkim zależy w czym specjalizuje się dana klinika czy gabinet.Co możemy tam wykonywać?
Może to być masaż. Jest to najczęstsza oferta gabinetów medycyny estetycznej, jeśli chodzi o dziedzinę fizjoterapii. I tutaj mamy do wyboru różne jego rodzaje: od klasycznego z elementami leczniczymi, oczywiście masaż twarzy (są jego różne odmiany np. masaż Kobido), relaksacyjny, antycellulitowy, limfatyczny, bańką chińską, czekoladowy, aromaterapeutyczny, tajski, hawajski lomi lomi, bambusowy. Tu postawię kropkę, bo można by było tak wymieniać w nieskończoność :PCzęsto też, odwiedzając różne strony internetowe gabinetów medycyny estetycznej spotkałam się z ofertą różnych zabiegów, które nie do końca są z nią związane, ale są za to powiązane z fizjoterapią. Przykładowo: terapia czaszkowo- krzyżowa, terapia manualna, leczenie migreny czy wspomniane wcześniej masaże. Jest to w pewien sposób rozszerzenie możliwości danego gabinetu.
Fizykoterapia ma zasięgi :)
Jeśli chodzi o naukę, uważam, że te dwie dziedziny się ze sobą zazębiają. Zarówno fizjoterapeuci, jak i kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej wykorzystują fizykoterapię. Świadomość, jak działają dane zabiegi od strony fizycznej sprawiają, że można wiedzieć, jaki efekt przyniesie dany z nich. Podkreślam, że te wszystkie możliwości jakie daje fizykoterapia, używane są w różnych celach i w zależności od rodzaju sprzętu, bodźca i jego parametrów oddziałuje inaczej na organizm. Przykładowo kosmetolog użyje lasera do redukcji blizn potrądzikowych, a fizjoterapeuta do zmniejszenia dolegliwości bólowych w stawie. Kosmetolog użyje ultradźwięków do oczyszczenia skóry, a fizjoterapeuta do niszczenia ostrogi piętowej. Dlatego pod względem przydatności danych bodźców, do czegoś innego użyje je fizjoterapeuta, a do czegoś innego lekarz medycyny estetycznej czy kosmetolog. Dlatego każdy ze specjalistów zna inne ich zastosowania i w zależności od tego kim jest z zawodu, wykorzystuje je do czegoś innego.Co używane jest przez fizjoterapeutów, kosmetologów i lekarzy medycy estetycznej? Są to np.
- lasery
- prądy
- światło
- ultradźwięki
- pole magnetyczne.
Operacje plastyczne
Jeśli klinika medycyny estetycznej specjalizuje się w operacjach chirurgicznych (plastycznych) to pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna. Jaka jest tutaj rola fizjoterapeuty? Fizjoterapeuta przygotowuje pacjenta do zabiegu pod względem fizycznym, ale też psychicznym, wraz z lekarzem informuje o możliwych powikłaniach i odczuciach pooperacyjnych. Po danym zabiegu ważne jest kierowanie procesem rehabilitacji i ciągłe informowanie pacjenta o jego stanie. O czym przede wszystkim musimy powiedzieć? O gojeniu się rany i jej prawidłowej pielęgnacji (każda rana goi się inaczej), o czynnościach, ruchach, które powinien i może wykonywać, a które są zakazane (przynajmniej na jakiś czas). Prawidłowe postępowanie pacjenta i dostosowanie się do zaleceń (współpraca lekarz/fizjoterapeuta-pacjent) ma największy wpływ w powrocie do pełni zdrowia. I to nie tyczy się tylko medycyny estetycznej, ale ogólnie każdej dziedziny medycyny.Podsumowanie
Podsumowując, fizjoterapia estetyczna to bardzo młoda dziedzina medycyny, rozwijająca się dopiero od niedawna. Myślę, że aktualnie nabiera tempa, ponieważ mamy tzw. kult piękna, każdy chce wyglądać i czuć się dobrze w swoim ciele. Podkreślam, że zabiegi z zakresu fizjoterapii estetycznej i kosmetologii są mniej inwazyjne oraz co za tym idzie mniej kosztowne niż standardowe operacje plastyczne, co może skłonić pacjentów/ klientów do wybrania właśnie tych zabiegów.
Mamy nadzieję, że zainteresował Was ten artykuł! Co myślicie o fizjoterapii estetycznej? Słyszeliście kiedykolwiek o tym? Albo ktoś z Was miał już coś z tym wspólnego? Piszcie śmiało!
A za tydzień kolejny artykuł z serii FIZJOTERAPIA JEST WSZĘDZIE! Zapraszamy!
Autorem tekstu jest Klaudia Skonieczna.
Komentarze
Prześlij komentarz