Fizjoterapia jest wszędzie! - Stomatologia

Witajcie!

Dziś przedstawimy kolejną dziedzinę, w której pomoc fizjoterapeuty może okazać się nieoceniona. Mowa tu o fizjoterapii w stomatologii, która znajduje zastosowanie w dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ), mięśni żucia oraz powiązanych z nimi narządów jamy ustnej i twarzoczaszki oraz kręgosłupa szyjnego. [2]

Fizjoterapia stomatologiczna jest pomocna, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy zaburzenia pracy narządu żucia:

  • ból w obrębie SSŻ, jamy ustnej, głowy,
  • uczucie przeskakiwania w SSŻ,
  • szumy uszne, 
  • dysfunkcje w przełykaniu, żuciu, otwieraniu lub zamykaniu ust,
  • wady zgryzu i wady postawy,
  • urazy mechaniczne,
  • stany po operacjach, 
  • łzawienie oczu. [2]

Najczęściej jednak zajmuje się zaburzeniami w pracy stawu skroniowo-żuchwowego, ponieważ dotyczy to aż 60% populacji - jest to jeden z najczęściej używanych stawów przez człowieka, a także nie oszczędza nas w dzisiejszych czasach stres (winowajca nadmiernego napięcia mięśni) [1]

Co rozumiemy przez jego dysfunkcje?

  • bóle w okolicy uszu podczas jedzenia czy szerokiego otwierania ust,
  • ograniczenie lub zwiększenie jego ruchomości,
  • „trzaski stawowe”, czyli uczucie „przeskakiwania głów żuchwy”,
  • bóle głowy,
  • parafazje:

a) zwarciowe (bruksizm)- czyli nocne zaciskanie i zgrzytanie zębami, co prowadzi do bólu głowy, karku, pleców, wzmożonego napięcia M-O-S,
b) rozwarciowe - przygryzanie policzka i warg, nawykowe ruchy, języka, obgryzanie paznokci. [1]

Często pacjenci nie łączą tych objawów z małym i wydawać by się mogło niepozornym stawem, a niekiedy jego zaburzenia związane są, np. z wadliwą postawą (w tym płaskostopie czy skolioza).

Co fizjoterapeuta musi uwzględnić w badaniu?

  • dolegliwości zgłaszane przez pacjenta, 
  • symetrię twarzy, 
  • ocena pozycji spoczynkowej szczęki, języka, głowy, 
  • wady zgryzu,  
  • ocena ruchów żuchwy,  
  • palpację mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego. [1]


Jak w każdym przypadku dopiero po postawieniu odpowiedniej diagnozy można przejść do rehabilitacji, która w tym przypadku może obejmować:

    Terapię manualną, a stosowane z nich mobilizacje i manipulacje mają uwolnić od bólu pacjenta, które polegają głównie na wykonywaniu ruchów kciukami na zewnątrz i wewnątrz jamy ustnej pacjenta.

    Kinezyterapię, która ma na celu wzmocnić mięśnie oraz zwiększyć ruchomość w stawach nie tylko żuchwy ale także części szyjnej i piersiowej kręgosłupa.

    Fizykoterapię, a w szczególności ciepłolecznictwo (nagrzewania, okłady, lampa Sollux). Jak wiemy ciepło ciała rozluźniająco na mięśnie, które są napięte w dysfunkcjach stomatologicznych. Poza tym zastosowanie mają jonoforeza, laseroterapia i ultradźwięki, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

    Kinesiology Taping, który działa normalizująco na napięcie mięśniowe, wspomaga walkę ze stanem zapalnym, a szczególne zastosowanie ma w odciążeniu mięśnia mostkowo- obojczykowo- sutkowego.

    Metodę Lewita, ma na celu rehabilitację kręgosłupa oraz stawów obwodowych, w której używa się pasywnych i aktywnych technik mobilizacji i manipulacji.

    Oczywiście jeśli mowa o zwiększonym napięciu mięśniowym nie możemy zapomnieć o masażu, terapii punktów spustowych czy poizometrycznej relaksacji mięśni.

    Fizjoprofilaktykę
, czyli uświadomienie pacjenta, jakie ćwiczenia musi samodzielnie wykonywać, a także to czego powinien unikać. [1,2,3]

Nie należy zapominać o tym, iż praca z pacjentem z dolegliwościami w obrębie jamy ustnej wymaga opieki interdyscyplinarnego zespołu, w skład którego wchodzą stomatolog, protetyk, ortodonta, fizjoterapeuta. [2]


Jak widzicie z każdym postem okazuje się, że faktycznie Fizjoterapia jest wszędzie! A już niebawem kolejny post w tej serii, gdzie dowiecie się, jakimi schorzeniami jeszcze możemy się zająć. Do zobaczenia!


Autorem tekstu jest Wiktoria Jędraszek


Bibliografia: 

  1. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/rehabilitacja-w-dysfunkcjach-stawu-skroniowo-zuchwowego 
  2. https://skuteczna-fizjoterapia.pl/rehabilitacja-stomatologiczna/ 
  3. https://centrum.fizjoterapeuty.pl/schorzenia/bol-stawu-skroniowo-zuchwowego/









Komentarze

  1. Leczenie kanałowe w Gdańsku to skuteczna metoda ocalenia uszkodzonych lub zainfekowanych zębów. Wykonuje je doświadczony endodonta, który precyzyjnie usuwa zakażoną tkankę z wnętrza korzenia. Procedura odbywa się przy użyciu zaawansowanego sprzętu, co zapewnia minimalny dyskomfort pacjentowi. Dzięki leczeniu kanałowemu możliwe jest zachowanie naturalnego zęba, co jest istotne dla zdrowego uśmiechu. W Gdańsku funkcjonuje wiele renomowanych klinik dentystycznych, oferujących wysokiej jakości leczenie kanałowe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Medycyna fizykalna

Fizjoprzedmioty na Umedzie - Kinezyterapia