Fizjoterapia jest wszędzie! - Chirurgia
Z dzisiejszego artykułu dowiecie się czym zajmuje się fizjoterapeuta na oddziale zabiegowym. Zapraszamy do lektury.
Wszystkie operacje, zabiegi chirurgiczne są ogromnym obciążeniem dla organizmu. Służą one poprawie stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta, lecz są tak obciążające, że możemy porównać je do biegu maratońskiego. Podczas zabiegu dochodzi do utraty temperatury, której organizm zapobiega zużywając zasoby energetyczne. Dodatkowo organizm obciążony jest utrzymaniem stałej pracy serca i mózgu. Pacjent przystępując do zabiegu obarczony jest dużym ryzykiem powikłań związanych z niewydolnością organizmu, a nawet ze śmiercią. By zmniejszyć, lub całkowicie zapobiec powikłaniom zaleca się stosowanie fizjoterapii już przed operacją, pacjentów przygotowujących się do operacji powinno traktować się jako tych już potencjalnie zagrożonych. Głównym celem fizjoterapii przedoperacyjnej jest zmniejszenie ryzyka powikłań krążeniowo oddechowych. [2]
Fizjoterapia pooperacyjna będzie skupia się na przywróceniu ogólnej sprawności, pomaga w gojeniu ran, zmniejszeniu bolesności, zapobieganiu przerostom blizn. Lecz rola fizjoterapeuty nie skupia się jedynie na wykonywaniu biernych ćwiczeń za pacjenta czy przeprowadzaniu ćwiczeń oddechowych. Uczy pacjenta radzenia sobie ze zmianami pooperacyjnymi i przywraca wiarę we własne możliwości. Nie ma schematu działania który będzie odpowiedni do zastosowania u każdego pacjenta, każdy pacjent w innym czasie dochodzi do pełnej sprawności. Na początku należy nauczyć pacjenta przyjmować odpowiednią pozycję, stabilizować ranę, stosować ćwiczenia przeciwzakrzepowe oraz oddechowe. Gdy pacjent opanuje już odpowiedni oddech i nie będzie dla niego to obciążeniem, można zacząć stosować na początku bierne, później czynne ćwiczenia mięśni. Gdy pacjent dojdzie do lepszej sprawności możemy przystąpić do nauki chodu, fizjoterapeuta musi asekurować osobę leczoną do końca aż uzyska przywrócenie pełnej sprawności. [1,2]
Do fizjoterapii pooperacyjnej zalicza się także stosowanie różnego rodzaju zabiegów które przyspieszają gojenie ran, oraz pomagają szybciej wrócić do pełnej sprawności:
- Elektroterapia – wzmacnia osłabione mięśnie
- Laseroterapia - przyśpiesza gojenie się ran
- Magnetoterapia – zmniejsza bolesność i obrzęki
- Terapia manualna – zmniejsza napięcie w tkankach
- Masaż leczniczy - pomaga w naturalnym odzyskiwaniu zdrowia
- Ćwiczenia oraz treningi funkcjonalne – wzmacniają mięśnie i stawy oraz poprawiają wzorce ruchowe. [2]
Jak widzicie przed każdym, nawet najmniejszym zabiegiem powinno się skorzystać z fizjoterapii aby nauczyć się wykonywać ćwiczenia gdy jeszcze nie występuje komponenta bólowa po operacji. Z kolei po operacji fizjoterapeuta pomoże Cię jak najszybciej, bezpiecznie spionizować i przywrócić do pełni sił po operacji.
A czy Ty – czytelniku – korzystałeś z fizjoterapii przed i po operacji? Czy wiedziałeś, że powinieneś nauczyć się choćby poprawnie oddychać przed dużym zabiegiem? Daj znać w komentarzu! Chętnie poznamy Twoją opinię.
Autorem artykułu jest Marcin Kluska.
Bibliografia:
- https://skuteczna-fizjoterapia.pl/rehabilitacja-pooperacyjna-kluczowy-element-powrotu-zdrowia/
- https://www.klinikasolar.pl/blog/main/post/znaczenie_fizjoterapii_w_chirurgii
Komentarze
Prześlij komentarz