Fizjoterapia jest wszędzie! - Ortopedia
Czym zajmuje się lekarz ortopeda, nie jest dla nikogo tajemnicą, ale aby nie pozostawiać niedomówień lekarz ortopeda jest specjalistą w dziedzinie profilaktyki, diagnozowania oraz leczenia chorób, wad wrodzonych i nabytych, a także urazów narządu ruchu. Jego praca obejmuje zarówno układ szkieletowy (z wyłączeniem kości czaszki), jak i mięśniowy, więzadłowo-stawowy, a także naczynia i nerwy z nimi powiązane.[1] A więc w ogromnym skrócie jeśli boli mnie noga lub miałam jakiś uraz to idę do ortopedy.
Ortopeda na wizycie postawi diagnozę i wyda zalecenia dotyczące leczenia. Właśnie po tym etapie fizjoterapeuta może wkroczyć wraz z procesem usprawniania, żeby pomóc pacjentom szybciej wrócić do sprawności. Każdy fizjoterapeuta ma wiedzę i niezbędne kwalifikacje do wykonywania zabiegów - nierzadko z pomocą maszyn - które pozwolą przyspieszyć proces gojenia np. złamania, złagodzą ból lub zmniejszą obrzęk. Mogą również poprawić ukrwienie tkanki, a nawet pomóc odbudować mięśnie, które są w zaniku na skutek długotrwałego unieruchomienia np. przez opatrunek gipsowy.
Powszechnie w ortopedii wykorzystywane są zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak:
- Pole magnetyczne
- Elektroterapia
- Laseroterapia
- Krioterapia
- Terapia ultradźwiękowa
- Hydroterapia
Równie popularne, jak zabiegi fizykoterapeutyczne, są zabiegi kinezyterapii. Przykładowymi zabiegami z tej dziedziny są ćwiczenia indywidualne z pacjentem mające zastosowanie np. przy korekcji wad stóp, odbudowania siły mięśniowej po zdjęciu opatrunku gipsowego czy nawet przygotowujące pacjenta do zabiegu operacyjnego.[2]
Oczywiście to nie wszystkie „asy z rękawa” fizjoterapeuty. Przy usprawnianiu pacjenta ortopedycznego może być wykorzystywany również masaż, terapia manualna, czy elementy metod specjalnych takich jak PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) lub FDM (Fascial Distortion Model).
Fizjoterapeuta może pomóc również w doborze zaopatrzenia ortopedycznego niezbędnego w procesie powrotu do dawnej sprawności ruchowej.[3]
Dlatego przy usprawnianiu pacjenta ortopedycznego współpraca zarówno lekarza ortopedy, fizjoterapeuty jak i pacjenta z pewnością może bardzo korzystnie wpłynąć na jakość leczenia i szybkość powrotu do największej osiągalnej sprawności.
Autorem tekstu jest Weronika Zembrowska.
Bibliografia:
- https://lekarzebezkolejki.pl/blog/ortopeda-jakie-choroby-leczy-kiedy-warto-umowic-sie-na-wizyte/w-279
- Dariusz Białoszewski – Fizjoterapia w ortopedii, PZWL Warszawa 2014
- https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516/12298506/12433907/12433909/dokument289194.pdf
Rzeczywiście urazy i kontuzje ortopedyczne w dużej mierze są leczone za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych. Samymi lekami nie uda się przywrócić pełnej sprawności pacjentom. Przy takim urazie jak https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/zespol-de-quervaina/ poza leczeniem farmakologicznym a w gorszym przypadku zabiegowym konieczna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja.
OdpowiedzUsuń